Před odletem

Co zařídit Před odletem do Austrálie

licence 1

1

Mezinárodní Řidičský Průkaz

Pokud se po čase rozhodnete pro australský řidičský průkaz, skládáte v Austrálii jen teoretickou část. Praktickou neskládáte.

2

Zdravotní a Sociální pojištění

Podle délky pobytu zvažte odhlášení ze zdravotního pojištění v ČR, případně zařiďte nastavení měsíčních plateb pro pojišťovnu. Odhlásit z pojištění se v ČR můžete, pokud doba, po kterou budete v zahraničí přesáhne 6 měsíců včetně. Platby na sociální pojištění jsou nepovinné. Zvažte, zda si sociální pojištění budete platit dobrovolně. Při jeho neplacení a zároveň dlouhodobějšímu pobytu v Austrálii vám mohu v budoucnu chybět odpracovaná léta na starobní důchod.

services image 2

services image 3

3

OSVČ nebo Úřad práce

Pokud podnikáte, nezapomeňte si činnost pozastavit, případně včas sestavit daňové přiznání. Pokud jste v evidenci Úřadu práce, nezapomeňte se odhlásit. Termín odhlášení si nastavte shodně se dnem odletu.

4

Cestovní pojištění

Dle požadavku australské vlády Vám OSHC pojištění sjednáváme od 1. dne předpokládaného pobytu v Austrálii. Pokud se však vaše plány změnily a do Austrálie dorazíte dříve než jsme společně v naší agentuře plánovali, sjednejte si na mezidobí cestovní pojištění. Na požádání vám jej zařídíme i my.

Pojisteni

services image 1

5

Sestavení CV a překlad maturitního vysvědčení

Ještě před odletem doporučujeme sestavení svého CV, a to pro všechny pozice, o které se chcete ucházet. Použít můžete námi přeložené fráze přímo rodilým mluvčím. Pokud se v Austrálii budete ucházet o stejnou nebo podobnou pozici jakou jste měli v ČR, požádejte si o reference. Určitě se vám budou hodit.

Uvažujete – li o studiu na odborné škole ať již nyní nebo do budoucna, nechte si úředně přeložit váš výuční list či maturitní vysvědčení.

6

Očkování

V Austrálii není malárie, ani žlutá zimnice. Avšak v tropických částech Austrálie (v Queenslendu) se vyskytuje horečka Dengue, proti té se však očkovat nelze. V tropických částech se proto chraňte Ze strany Australské vlády není vyžadováno žádné očkování. Při vstupu do země však na Kartě pasažéra (Passenger card) potvrzujete, že jste za posledních 6 týdnů nebyl v Africe, Jižní/Centrální Americe či Karibských ostrovech, a to kvůli tuberkulóze..

services image 4

suitcase

7

Přibalte si

Fotografie
S sebou přibalte alespoň 3 fotografie pasového formátu. Jednu použijete hned první den na studentskou kartičku od školy, další na průkazku městské dopravy a poslední např. do fitka.

Adaptér
Elektrické zásuvky jsou tříkolíkové a je třeba si opatřit příslušný adaptér. Pokud byste jej pořizovali až v Austrálii, počítejte s výdajem 10-20 AUD.
(Pozn. Elektrické napětí je v Austrálii 220 – 240 V / 50 Hz)