Po příletu

1

POJIŠTĚNÍ OSHC

Na internetových stránkách své OSHC pojišťovny pojišťovně potvrďte svůj příjezd do Austrálie. Australská vláda požaduje, aby zdravotní OSHC pojištění bylo sjednáno na celou dobu Vašeho pobytu v Austrálii. Pojištění jsme Vám tedy sjednali od 1. dne Vašeho předpokládaného počátku pobytu v Austrálii. Pakliže jste však přiletěli do Austrálie dříve než jsme společně v naší agentuře plánovali, mějte na mezidobí sjednané cestovní pojištění z ČR. Počátek pojištění si zkontrolujte na svém Policy Certificate.

Podle zamýšlené délky pobytu zvažte také možné připojištění, např. zubů. Bez připojištění stojí např. základní plomba v Austrálii okolo 500 AUD, měsíční připojištění kolem 18 AUD. Dobré podmínky pro připojištění najdete např. u HBF pojišťovny.

Hledáte českého lékaře?
Aktuální seznam českých lékařů najdete na stránkách Generálního konzulátu České republiky v Sydney.

2

SIM KARTA

Jako i u nás, operátoři své služby neustále vylepšují a ceny mění. Nicméně, co se týče nejlepšího pokrytí, můžete se rozhodně spolehnout na Optus. Zrovna tak z pohledu price to value je tento operátor jedničkou.

Pokud hledáte operátora, který vám poskytne nejvíce dat za nejlepší cenu, sáhněte po Amaysim. U tohoto operátora zařídíte vše na internetu a SIM karta vám přijde domů poštou. 4 GB, neomezené volání a smsky zde dostanete již za 29.90 AUD.

Uložte si do mobilu tísňové telefonní číslo 000 společné pro policii, záchrannou službu i hasiče.

3

BANKOVNÍ KONTO

Nejpohodlněji si účet zařídíte, pokud o něj požádáte z pohodlí domova, přes Internet. Do banky se pak dojdete již jen osobně identifikovat. Tzn. prokázat se platným pasem, potvrzením o studiu a vízem nebo CoE(Confirmation of Enrolment). Účet si samozřejmě můžete celý zařídit osobně, přímo na některé z poboček.

Podmínky studentských kont jsou více méně ve všech bankách stejné. Studenti neplatí za vedení účtu, platební karty ani odchozí a příchozí položky. Pokud chcete mít banku s nejrozšířenější sítí bankomatů, zvolte Commonwealth Bank of Australia. Přehledné a jednoduché internetové bankovnictví má ANZ banka. Mezi další velké banky patří WESTPAC, NAB a St. George.

4

TFN (TAX FILE NUMBER)

Tax File Number online formulář
TFN je daňové číslo, které musí mít každý zaměstnanec pracující v Austrálii bez ohledu na to, zda bude pracovat na závislou činnost či hodlá podnikat. O TFN požádáte na stránkách daňového úřadu uvedených výše. TFN obdržíte od úřadu poštou na Vaši korespondenční adresu.

Pokud potřebujete s vygenerováním TFN pomoci, požádejte nás pomocí tohoto formuláře o jeho vygenerování.

O TFN lze žádat nejdříve v den zahájení Vašeho studia.

5

PHOTO CARD

Nechte si vystavit Photo Card.

Na úřadě Driver and Vehicle Services nebo na Department of Transport si nechte vystavit tzv. Photo Card. Ta Vám v Austrálii slouží jako dokument k primární identifikaci, tedy k prokázaní Vaší totožnosti (věku, podoby, případně adresy) a plně nahrazuje Cestovní pas. Vyvarujete se tak možnosti ztráty cestovního pasu, který s sebou díky Photo Card nebudete muset nosit. Svou totožnost a věk musíte prokazovat např. při vstupu do klubů, v obchodech s alkoholem a pod.

6

PRŮKAZKA MHD

Kromě slev pro studenty mívají města další významné slevy na cestovném. Např. v Perthu vám Transperth dá až 25% za to, když si dobíjení karty (SmartRider) nastavíte automaticky přímo z bankovního účtu. Pročtěte si letáčky dopravců a zjistěte, kde dál můžete ušetřit.

7

SOCIAL MEDIA

Spojte se na facebooku s českou komunitou. Přidat se můžete např. do skupin:

Dále si můžete přidat spoustu praktických skupin, např. pro ubytování či práci:

  • Accommodation for students in Perth
  • Accommodation for students in Sydney
  • Jobs in Sydney
  • Jobs in Perth

8

PROHLÁŠENÍ K DANI

Pokud budete v Austrálii déle jak 6 měsíců, zajděte si po uplynutí 6 měsíce na Finanční úřad a vyplňte nové Prohlášení k dani, které odevzdáte svému zaměstnavateli. U pobytu nad 6 měsíců jste pro účely daňových záloh považován za daňového rezidenta a spadáte tak automaticky do nižšího pásma pro zálohy na daně.

9

ZMĚNA ADRESY

Student je povinen nahlásit škole místo bydliště či jeho změnu v Austrálii do 7 dní. Stejně tak musí oznámit do 7 dní změnu školy.