Práce

Provedeme vás prací v Austrálii

PŘED ODLETEM

Připravte se již před odletem z ČR

Nepodceňte přípravu. Promyslete již v ČR, o jakou práci se chcete v Austrálii ucházet. Zvažte své dovednosti, případně dopilujte, co by se vám mohlo ještě hodit. Pokud uvažujete o nejčastějším zaměstnání studentů, tedy o hospitality, nepodceňte např. suverénní dovednost nošení 3 plných talířů, podnosu se skleničkami či možnost naučit se vařit kávu ještě na domácí půdě na některé z brigád.

Zvažte, zda se Vámi zvolená práce vykonává spíše přes den nebo večer. Tomu přizpůsobte výběr školy (tedy denní nebo večerní studium). Při výběru školy si také promyslete, jak rychle a dobře se chcete zlepšit v dovednosti, kterou jedete studovat. Na ranních kurzech budete dělat pokroky pravděpodobně rychleji.

Sestavte si již doma CV pro pozici, kterou chcete vykonávat (i pro pozice další, v případě, že by se vám vámi zvolená práce nedařila získat). Nečekejte až na přílet a neztrácejte tím v Austrálii čas. Přípava několika kvalitních CV Vám může zabrat i více jak týden.

Udělejte si potřebné certifikáty ještě z pohodlí domova. Chce pracovat v Hospitality? Složte si RSA. Chcete pracovat na stavbě? Zjistěte si, co to bude obnášet.

Nezapomeňte do kufru přibalit obvyklé pracovní oblečení pro pozici, o kterou se chcete ucházet. Ušetříte si tak peníze a čas sháněním na poslední chvíli, až vás váš potenciální zaměstnavatel pozve na trial. Pro práci v pohostinství přibalte oblečení černé, doplněné nejen černou, ale také bílou košilí, pro práci na stavbě přibalte monterky apod

Barista

PO PŘÍLETU

Jak začít?

Jako první si po příletu zařiďte australské telefonní číslo a vygenerujte tzv. TFN (Tax File Number), které k práci v Austrálii musí mít každý. TFN budete potřebovat bez ohledu na to, zda budete pracovat na závislou činnost či hodláte podnikat. Dočasné TFN si vygenerujete na internetu (nebo vám s tím pomůžeme) a můžete začít.

Dobrou šanci na rychlé získání práce budete mít, pokud si denně na internetu vyhledáte inzeráty a potenciální zaměstnavatele, poptávající vámi zvolenou práci, ještě ten den osobně, se svým CV, obejdete. Nemá cenu zasílat CV mailem a čekat na odpověď. S největší pravděpodobností vám nikdo neodpoví.

Obcházet zaměstnavatele a rozdávat svá CV můžete také “na blind”. CVíčka pak předávejte zásadně manažerovi. Nevěřte personálu, že u nich zrovna nikoho nehledají. Možná začíná právě sezóna a manažer naopak již lidi hledá nebo se chce třeba jen s někým z týmu rozloučit. To nemůže nikdo z týmu vědět.

Před tím, než se pro vás zaměstnavatel definitivně rozhodne, bude chtít většinou vidět, jak zvládáte požadované dovednosti v praxi a pozve vás na tzv. “trial”. Běžná doba této práce “na zkoušku” trvá 2 hodiny, můžete se však setkat i s dobou delší. Po dobu trialu se hlavně nebojte a věřte si. Buďte aktivní, komunikativní, ochotní a usměvaví.

Nebojte se nastoupit, pokud Vám zaměstnavatel nenabídne pracovní smlouvu. V Austrálii je legální zaměstnávat “casual” zaměstnance bez písemné smlouvy.

Zaměstnavatel je vám však vždy povinnen platit povinné odvody, kterými jsou Taxes (daně) a Superannuation (důchodové spoření). Tato částka vám na vaše požádání bude, po definitivním opuštění Austrálie, vyplacena.

Na konci účetního období, tedy v případě Austrálie po 30.6., si nezapomeňte požádat o zúčtování daně. Čas na to máte až do 31.10. daného roku. V případě studentů se, vzhledem k nízkým příjmům, často jedná o kompletní navrácení zaplacených záloh na daň. Aktuální výši daní z příjmu najdete na stránkách vlády

Australské pracovní certifikáty

TFN - Tax fine number

TFN je daňové číslo, které musí mít každý zaměstnanec pracující v Austrálii bez ohledu na to, zda bude pracovat na závislou činnost či hodlá podnikat.O TFN lze žádat nejdříve v den zahájení Vašeho studia. Dočasné TFN si vygenerujte na stránkách daňového úřadu uvedených níže. Do měsíce Vám na korespondenční adresu úřad zašle originální dopis, potvrzující původně vygenerované TFN.

Pokud potřebujete s vygenerováním TFN pomoci, napište nám.

REGISTRACE TFN  

ABN - Australian Business Number

Jedná se o číslo, které potřebujete , pokud chcete v Austrálii podnikat jako živnostník (podobné našemu IČu). Ne každý obor však ABN potřebuje. Záleží rovněž na Vašem předpokládaném obratu a dalších skutečnostech. Zda konkrétně pro Váš záměr ABN potřebujete, si ověřte u nás.

REGISTRACE ABN

R.S.A - Responsible Service of Alcohol

Tento certifikát musíte mít, pokud chcete pracovat v baru nebo restauracích, kde se podává alkohol.

Jedná se o on line kurz, za $ 15 – 20. Certifikát Vám plně postačí v elektronické podobě. Neplaťte zbytečně za jeho zaslání poštou. Získané informace z tohoto kurzu rozhodně aplikujte v praxi. V případě nedodržování uvedených pravidel se v Austrálii pokuty skutečně udělují.

RSA ONLINE

White Card/Green Card

Tento certifikát získáte účastí na jednodenním školení. Jedná se o školení bezpečnosti práce na stavbách (pro dělníky, supervizory a další pozice přicházející do styku se stavbou). Povinnost je dána zákonem. Nedoporučujeme absolvovat pouze on line kurz, neboť vám nemusí být uznán jako dostačující.

Barista course

Kurz jak připravit a servírovat kávu je obvykle jednodenní, v ceně $ 100 – 200. Spíše než o certifikát jde o skutečné získání dovedností. Opět platí, že než se pro Vás případný zaměstnavatel rozhodne, pravděpodobně bude chtít vidět v praxi, jak umíte ovládat presovač a vyleštit mléko. Počítejte s tím, že na trialu budete požádáni o přípravu latte a cappuccina, ideálně z jednoho mléka.

Osvědčení pro Security

Abyste mohli pracovat v oblasti security, je nutné získat licenci absolvováním jednoho až tří týdenního kurzu, který stojí kolem $ 550, dále kurz první pomoci First Aid course a pro hlídání davů i již výše zmíněné RSA. Protože tento druh práce vyžaduje vstupní investice, lze v této oblasti následně docela dobře najít práci nejen večer, ale i přes den.